Suruç ile ilgili OED Kamuoyu Duyurusu


Türkiye’nin farklı kentlerinden Kobane’ye insani yardım götürmek için yola çıkmış, çoğu üniversite öğrencisi gönüllünün, 20 Temmuz Pazartesi günü Suruç’ta düzenledikleri basın açıklamasını hedef alan bombalı saldırıyla 32 insanımız öldürüldü.

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği olarak yaşanan bu acı kaybın her şeyden önce bölgede izlenmekte olan yanlış politikalardan kaynaklandığını düşünüyoruz. Endişemiz, toplum ve ilgili denetçi kurumlar nezdinde hiçbir şeffaflığı olmayan bu politikalarda ısrar edilmesinin karşı karşıya olduğumuz tehdidi, yaşanan toplumsal kutuplaşmayı ve çatışmayı derinleştirmesidir. Bu nedenle sorumluların vakit geçirmeden yargı önünde hesap vermesini talep ediyoruz.

Dün Suruç’ta hayatını kaybeden gençlerle birlikte daha güzel ve güvenli bir geleceğe dair umudumuzdan yerine konması mümkün olmayan bir parçayı daha yitirdik. Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği olarak bu umudu büyütmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bildirir, yitirdiklerimizin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileriz.

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği