Onur Yürüyüşü Yargılanamaz! ODTÜ Öğrencilerinin Yanındayız


Onur Yürüyüşü Yargılanamaz!
ODTÜ Öğrencilerinin Yanındayız

10 Mayıs 2019 tarihinde, gelenekselleşmiş ve dokuzuncusu düzenlenen ODTÜ Onur Yürüyüşü sırasında, iktidar ve ODTÜ yönetiminin el ele yürüttüğü baskı ve LGBTİQA-fobi politikaları sonucu 23 kişi polis şiddetiyle gözaltına alındı. İki seneyi aşkın bir süredir devam eden dava sürecinde, 19 kişinin yargılanması devam etmektedir. Biri araştırma görevlisi toplam 13 ODTÜ’lü hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istenmektedir.

OHAL süreci kapsamında uygulanan süresiz Ankara LGBTİ etkinliği yasağı bahane edilerek, Rektörlüğün 9. ODTÜ Yürüyüşü yasağı, geçtiğimiz yıl Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından kanunsuz bulunmuştur. Bu karar, ODTÜ Onur Yürüyüşünün demokratik bir eylem olduğunu göstermiştir. Yasaklanmalar, sindirme politikasının ve keyfi uygulamaların bir sonucudur.
Davanın bir sonraki celsesi, 8 Ekim 2021 saat 10.00’da Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecektir.

8 yıldır barış içinde örgütlenmiş olan ODTÜ Onur Yürüyüşünün yasaklanarak marjinalleştirilmeye çalışılması, öğrencilerin kampüsten darp edilerek göz altına alınması dava konusu olması gerekirken; anayasal haklarını kullanan arkadaşlarımızın yargılanıyor olmasını kabul etmiyoruz.

Üniversitelerin ve kamu alanlarının özgürlüğünü savunmak için herkesi arkadaşlarımızın yanında yer almaya davet ediyoruz.

Tüm arkadaşlarımızın bir an önce beraat etmesini talep ediyoruz.

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği
Eğitim-Sen ODTÜ İş Yeri Temsilciliği
ODTÜ Mezunları Derneği