Ortak Basın Açıklaması


ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
19 Mart 2013

Silivri’de görülen ve yaşanan ağır hak ve hukuk ihlalleri nedeniyle kamu vicdanını yaralayan davalarda, ülkemizin dört bilim insanı da yargılanmaktadır.

Sekiz yıl Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Başkent Üniversitesi’ni kuran ve rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Mehmet Haberal, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ve sekiz yıl YÖK Başkanlığı yapan Prof. Dr. Kemal Gürüz uzun süredir Ergenekon davasının tutuklu sanıklarıdır. Prof. Dr. Hilmioğlu’nun sağlığı yaşamsal tehlike altındadır. Prof. Dr. Haberal da ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıyadır.

Diğer taraftan iki yılı aşkın bir süreden beri tutuklu bulunan iktisat profesörü Dr. Yalçın Küçük de, 75. yaşına hapiste girmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Yalçın Küçük, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış ve Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) kurucusu olmuş bir sosyal bilimcidir. Kendisi dışında tek tutuklu sanığın bulunduğu Oda tv davasında 21 Mart Perşembe günü duruşması vardır. Ayrıca terör örgütü üyesi olduğu gibi dayanaksız bir iddia ile Ergenekon davasından da yargılanmaktadır.

Her dört profesörümüzün de kendilerine isnat edilen dayanaksız suç ve hapiste geçirdikleri süre dikkate alınarak ivedilikle tahliye edilmeleri, süregelen haksızlığın son bulmasını sağlayacaktır. Aynı durumda olan, farklı unvanlardaki tüm öğretim elemanlarının da en kısa sürede tahliyelerinin gerçekleşmesi en büyük dileğimizdir.

Kamuoyunun bilgisine önemle sunarız.

AKADEMİ SAMSUN (Samsun Akademik Elemanlar Derneği)
AÜÖÜD (Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği)
EGÖDER (Ege Öğretim Elemanları Derneği)
GÜÖÜD (Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği)
İÜÖÜD (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği)
OED (Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği)
TÜMÖD (Tüm Öğretim Elemanları Derneği)