İstanbul Üniversitesi’nde Rektörlük Seçimi


KAMUOYU DUYURUSU / 26 Mart 2015

Türkiye’de yüksek öğretim sistemiyle ilgili sorunlar geçtiğimiz ay birçok üniversitede gerçekleşen rektörlük seçimleriyle tekrar gündeme geldi.

“Üniversiteleri birlikte yönetelim” çağırısıyla İstanbul Üniversitesi’nde adaylığını açıklayan Prof. Dr. Raşit Tükel’in seçim öncesinde yaptığı açıklamalar, bu sorunların kamuoyuyla paylaşılması açısından önemli bir gelişme oldu. Prof. Tükel, 12 Mart tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde en yüksek oyu aldı. Ancak, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Cumhurbaşkanlığına sunduğu aday öneri listesinde kendisine ikinci sırada yer verdi. Prof. Tükel’in seçimlerde ikinci olduğu algısı yaratan bu tutum üniversite bileşenlerinin demokratik iradesine gölge düşürmektedir.

Bağımsız ve nesnel bilimsel araştırmalarla toplumsal sorunlara dair bilgi üretmesi beklenen üniversitelerin merkezi ve siyasi atamalarla yönetilmeye çalışılmasının kamusal bir fayda üretmeyeceği açıktır. İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen seçimler vesilesiyle bir kez daha tanık oluyoruz ki yüksek öğretim sisteminin işleyişine dair sorunların çözümü için üniversitelerin özerk bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.

Bu öncelikli talebin tarafı ve takipçisi olarak İstanbul Üniversitesi bileşenlerinin yanında olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,
Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği
Yönetim Kurulu